Kilkanaście tysięcy odwiedzających i rozwój branży tekstylnej. 9. edycja Fast Textile za nami
W dniach 21-23 listopada 2023 roku Ptak Warsaw Expo stało się miedzynarodowym centrum rozwoju branży tekstylnej. Wszystko za sprawą 9. edycji Fast Textile, czyli najdynamiczniej rozwijających się targów w tej części Europy.
Oczekiwane przez gospodarkę obniżenie inflacji, stopniowy powrót konsumentów do aktywnych zakupów i ożywienie sprzedaży stanowi dla polskiego odłamu branży tekstylnej pozytywną perspektywę na kolejne miesiące. Portfel krajowych i zagranicznych zamówień w 2023 roku został zwiększony, przyczyniając się do dynamizacji rozwoju sektora. Wydarzeniem, które w ostatnim czasie otworzyło dyskusję o zmianach w branży i jej perspektywach, było Fast Textile, którego 9. edycja odbyła się w dniach 21-23 listopada w Ptak Warsaw Expo.
Rozmowy o przyszłości branży tekstylnej podczas Fast Textile
Międzynarodowe targi tekstylne Fast Textile dały początek dyskusji o istotnych zmianach dotykających sektor. Podczas Kongresu Branży Tekstylnej eksperci rozmawiali między innymi o materiałach tekstylnych w obuwiu, w tym w obuwiu specjalnym (dla osób chorych na cukrzycę, stopa wrażliwa). Ten wykład wygłosiły Tetiana Paruzel i Joanna Kwiecień z Centrum Materiałów Obuwniczych, Produktów Barwionych i Spożywczych. O zielonej i cyfrowej transformacji przemysłu włókienniczego opowiadała z kolei Edyta Sulak z Centrum Cyfryzacji Technologii i Rozwiązań Prototypowych, a Piotr Kantor (Dział Certyfikacji Wyrobów Tekstylnych i Skórzanych Textil-Cert) pochylił się nad kwestią certyfikatu OEKO TEX. Konferencyjne rozważania zamknęła Anna Pinar z Centrum Włókiennictwa z wykładem pod tytułem „Sektor produkcji odzieży zawodowej – metody zarządzania i jakość produktu w systemie rantal”.
Aktualna tematyka, branżowi eksperci i długie dyskusje po wykładach – te wszystkie czynniki sprawiły, że edukacyjnie Fast Textile stało na światowym poziomie.
Kontraktacje i networking na Fast Textile
Fast Textile stało się jednym z branżowych liderów również dzięki postawieniu na szeroko zakrojony networking. Wycyzelowana grupa uczestników wydarzenia, klientela nastawiona na inwestycje i poszukiwanie najkorzystniejszych, biznesowych rozwiązań spowodowały, że nawiązywanie umów kontraktacyjnych było łatwiejsze i skuteczniejsze.
Przed uczestnikami otworzyły się międzynarodowe możliwości. Po raz kolejny bowiem event gościł kontrahentów zagranicznych, umożliwiających polskim przedsiębiorstwom wejście na nowe rynki zbytu. W wydarzeniu wzięło udział 11 752 odwiedzających z Polski oraz 1 451 odwiedzających z zagranicy.
Wśród wystawców znaleźli się między innymi KSM, SEMACO, Metaks, Yaman, LINEXIM, Quality Textiles, OROX, ZELAL, OrdaTekstil, KAMILENA, Lama czy Bamboo.
Tym samym Fast Textile dało uczestnikom szerokie możliwości nawiązywania nowych relacji biznesowych, budowania sieci kontaktów i zwiększania konkurencyjności na rynku.