Patronat Konferencji

Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny rozpoczął swoją działalność 1 kwietnia 2022 r. Powstał z połączenia trzech łódzkich instytutów działających w Sieci Badawczej Łukasiewicz: Łukasiewicz – Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Łukasiewicz Instytutu Przemysłu Skórzanego i Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa.

W Instytucie funkcjonuje 7 centrów badawczych, 12 laboratoriów oraz certyfikacja. Prelegenci z Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego przedstawią aktualne innowacje, wynalazki i trendy z branży tekstylnej, a także certyfikacji OEKO-TEX®. Łukasiewicz ŁIT jest jedynym Instytutem w Polsce, który wydaje powyższe certyfikaty. Prelegenci będą reprezentować między innymi Centrum Włókiennictwa, Centrum Materiałów Obuwniczych, Produktów Barwionych i Spożywczych, Certyfikacji Textil – Cert oraz Centrum Biopolimerów i Włókien Chemicznych. W Łukasiewicz – ŁIT prowadzone są badania naukowe i prace rozwojowe na różnych poziomach gotowości technologicznej w zakresie inżynierii materiałowej, włókiennictwa i kompozytów. Opracowane przez Centrum Włókiennictwa innowacyjne technologie, produkty i usługi znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, a prowadzone badania naukowe i prace rozwojowe.

więcej…

Politechnika Łódzka, Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów to jedyny Wydział w Polsce w którym kształci się kadra przyszłych włókienników oraz wzorników.

Zapraszamy do współpracy!

Wydział od lat realizuje projekty badawcze, badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe z zakresu innowacyjnych materiałów włókienniczych. Opracowane innowacje to między innymi: elektroprzewodzące przędze, włókniny i sposoby wykończeń tekstylnych do zastosowań w elektronice noszonej, preformy tekstylne do zastosowań w kompozytach, biodegradowalne i bioresorbowalne materiały włókiennicze do zastosowań w rolnictwie czy medycynie, struktury dziane 2D i 3D do zastosowań medycznych i technicznych. Ponadto na Wydziale funkcjonuje Laboratorium Akredytowane LAB-TEX, co jest unikalne w skali kraju.

więcej…

PROGRAM KONFERENCJI FAST TEXTILE 2022

Wtorek 15.11.2022

11:30 - 12:30

„Certyfikacja STeP by Oeko-TEX”

dr inż. Joanna Szmyt


13:00 - 14:00

„Dodatkowe funkcje materiałów przemysłu lekkiego jako odpowiedź na oczekiwania wymagających i świadomych użytkowników.”

dr Iwona Masłowska-Lipowicz


14:30 - 15:30

„Pranie przemysłowe odzieży ochronnej – Projekt Eureka E!13190 RENTEX”

dr inż. Anna Pinar

Środa 16.11.2022

11:30 - 12:30

„Możliwości Centrum Biopolimerów i Włokien Chemicznych w zakresie formowania wyrobów włóknistych”

mgr inż. Monika Szkopiecka oraz mgr inż. Witold Madaj.


13:00 - 14:00

„Zrównoważony rozwój przemysłu włókienniczego – wyzwania i możliwości”

dr inż. Anetta Walawska oraz dr inż. Edyta Sulak

Czwartek 17.11.2022

11:30 - 12:30

„Politechnika Łódzka unikalna oferta badawcza w erze innowacyjnego włókiennictwa”

dr hab. Michał Puchalski prof. uczelni


13:00 - 14:00

„Zawodowa droga projektanta ubioru – przystosowanie do realiów firmy”

dr sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki projektowe, projektant Andrzej Foder


14:15-15:15

Rozmowa z naukowcami Politechniki Łódzkiej,

Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów