YOUNG DESIGNER COLLECTION

Pobierz załącznik:

W ostatnich dniach gościliśmy laureatkę I edycji konkursu Young Designer Collection – Panią Aleksandrę Nowakowicz. Konkurs był współorganizowany przez Międzynarodowe Targi Fast Textile, firmę Two Moon, Dom Polskich Producentów ptakmoda.com oraz Miasto Mody Ptak w Rzgowie. Nagrodą w konkursie jest uszycie projektów, organizacja sesji zdjęciowej, promocja i wsparcie w działaniach handlowych, a nagrodą dodatkową jest pokaz mody podczas wrześniowej edycji PTAK PREMIERY w Mieście Mody Ptak!

Spotkanie z laureatką umożliwiło nam bliższe poznanie młodej projektantki z wielkimi planami na przyszłość. Formularz zgłoszeniowy i sylwetki wywarły na nas ogromne wrażenie, ale to rozmowa rozjaśniła kim jest zwyciężczyni, jakie ma plany na swoją karierę i skąd dowiedziała się o konkursie.

FAST TEXTILE: Jak opiszesz swoją markę, aby przybliżyć ją swoim potencjalnym klientom ?
ALEKSANDRA NOWAKOWICZ:
Moja marka prezentuje oryginalną, niespotykaną na rynku odzież. Avity charakteryzują ciekawe wycięcia, prześwity, skosy, kolorowe podszewki, wystające niespotykane elementy. Odzież ta zaskakuje. Każda rzecz jest jedyna w swoim rodzaju i przyciąga uwagę. Ma być zmysłowo, kobieco i przytulnie. Stawiam na minimalizm. Prostota połączona z inteligentnym designem to to czego moja klientka potrzebuje i na co czeka.

FAST TEXTILE: Jaki jest plan wejścia na rynek z marką Avity?
ALEKSANDRA NOWAKOWICZ:
Zacznę od stworzenia kolekcji na sezon jesień/zima. Dzięki współpracy z firmą PTAK zorganizuję pokaz i wdrożę moją kolekcję do sprzedaży. Następnym krokiem będzie stworzenie kolekcji na sezon wiosna/lato, która także będzie dostępna w sprzedaży. Wszystkie tworzone przeze mnie kolekcje będą miały w sobie DNA mojej filozofii. Chcę dać kobietom ubrania, które zakładając rano będą mogły mieć na sobie również na wieczorne wyjście, bez potrzeby przebierania się. Stylowe, wygodne, kobiece i przemyślane. Zmieniając jedynie dodatki stylizacja do pracy będzie się pięknie prezentować na przyjęciu.

FAST TEXTILE: Kim jest odbiorca Twojej marki?
ALEKSANDRA NOWAKOWICZ:
Moją klientką jest kobieta, która chce się wyróżnić i poczuć kobieco, a zarówno swobodnie. Moim odbiorcą są kobiety, które niczego się nie boją i osiągają to czego pragną. Moja marka może im to zagwarantować i dać tego czego oczekują. Silna samodzielna kobieta chce wyrazić swoją osobowość ubiorem i nie boi się tego.

FAST TEXTILE: Jakie działania marketingowe planujesz podjąć?
ALEKSANDRA NOWAKOWICZ:
Stawiam na social media. Chcę szeroko promować sesje zdjęciowe marki. Prowadzić sprzedaż online. Odzież stacjonarnie będzie dostępna w butikach projektantów. Chętnie będę współpracować ze stylistami i czasopismami. Moim celem jest też współpraca z gwiazdami. W planach mam też pojawianie się na targach modowych.

FAST TEXTILE: Jak zaczęła się Twoja przygoda z projektowaniem?
ALEKSANDRA NOWAKOWICZ:
W liceum zaczęłam przygodę z modelingiem. Uczestniczyłam w wielu sesjach zdjęciowych i pokazach. Z upływem czasu moje zamiłowanie do mody i sesji zdjęciowych rozwinęło się i zaczęłam pracować jako stylistka przy sesjach. Kiedy po maturze przyszedł czas na wybór studiów i bez wahania złożyłam dokumenty w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Kilka lat spędzonych w tej szkole rozwinęło moje zdolności i zaowocowało stworzeniem własnej kolekcji. Nadszedł koniec studiów, a ja głodna wiedzy i nowych doświadczeń poszłam na egzamin wstępny do Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Dostałam się i aktualnie tworzę licencjat z animacji. Trzy lata spędzone na wydziale Sztuki Nowych Mediów dały mi mnóstwo możliwości do dalszego tworzenia.

FAST TEXTILE: Projektowanie graficzne, jak wpływa na projektowane sylwetki?
ALEKSANDRA NOWAKOWICZ:
Dzięki grafice komputerowej poznałam nowe możliwości wyrażania siebie. Uwielbiam spędzać czas na tworzeniu czegoś kreatywnego.  Myślę, że dzięki grafice potrafię szybciej i lepiej stworzyć coś od podstaw. Rozwinęłam się estetycznie, nauczyłam wielu rzeczy. Mam teraz szerokie pojęcie o designie. Kipi we mnie kreatywność, którą bez wahania przelewam w działania twórcze.

FAST TEXTILE: Jakie są Twoje inspiracje, marzenia i plany na przyszłość..
ALEKSANDRA NOWAKOWICZ:
Inspiruje mnie otoczenie, podróże, ludzie i natura. Wszystko co tworzę wiąże się nieoderwalnie z naturą. Wyszukuję rzeczy w otoczeniu, które mnie pobudzają, inspirują i dzięki nim powstaje później kolekcja ubrań. Delikatne drobne kwiatki zmrożone szronem kojarzą mi się z delikatnością. Dzięki takiemu skojarzeniu w mojej kolekcji na jesień/zimę 2018 będą występować koronki.
Moje marzenia nie sięgają daleko w czasie. Skupiam się na tym co jest tu i teraz i do tego przykładam dużą wagę. Marzenia to cele, które chcemy osiągnąć. Wyznaczając je z dnia na dzień i osiągając je jesteśmy zawsze szczęśliwi. Małymi kroczkami staram się dojść do tego by zawsze być szczęśliwym. Za 5 lat widzę siebie szczęśliwą tworząc kolejną kolekcję i wiedząc, że moje klientki są ze mną i czekają na każdą nowość.


FAST TEXTILE: Jacy są Twoi ulubieni polscy i zagraniczni projektanci.
ALEKSANDRA NOWAKOWICZ
: Bardzo szanuję projektantów, którzy od lat z sukcesem wypuszczają swoje kolekcje. Od czasów liceum podziwiałam Gosię Baczyńską, która wydawała mi się wróżką. To co tworzyła było tak magiczne, niewyobrażalne i piękne. Myślę, że podświadomie jej twórczość wpływa na moją. Z zagranicznych projektantów mogę wymienić Ance Studios. Ich oryginalność, unikatowość i styl nie do podrobienia znacznie wpływa na moją estetykę. Są inni, perfekcyjni i genialni.

FAST TEXTILE: Jaki masz pomysł na zimową kolekcję.
ALEKSANDRA NOWAKOWICZ:
Jak już wcześniej pisałam inspiruje mnie natura, otoczenie, ludzie i podróże. Ale to co jest najważniejsze to sama kobieta. W kolekcji na jesień/zimę 2018 planuje zaprezentować zmysłowość połączoną z domowym przytulnym ciepłem. Kolorystyka pastelowa, dopełniona beżem, szarością, bielą i czernią. Inspiruję się szronem, kawą i kwarcem różowym, którego znaczenie odnosi się do dobrych relacji z samym sobą, innymi ludźmi oraz ogólnie pojętej natury. W kolekcji znajdą się ciepłe płaszcze, zwiewne topy wykończone koronką, przytulne swetry i wiele innych części garderoby, które będą wyróżniać się oryginalnością krojów.

FAST TEXTILE: Konkurencja. Czy jest już zauważalna na poziomie początkującego projektanta?
ALEKSANDRA NOWAKOWICZ:
Konkurencja istnieje. Nie możemy od tego uciec. Trzeba analizować rynek, unikać podobieństw i kopiowania. Nie iść tą samą drogą co inni. Moim sposobem na konkurencje jest tworzenie w zgodzie ze sobą. Bo to co powstanie z głębi mnie będzie unikatowe i jedyne w swoim rodzaju, a tylko to co czyste i prawdziwe przebije się i ma szansę zaistnieć na dłużej.

FAST TEXTILE: Ptak Premiery Święto polskie Mody w Mieście Mody PTAK. Podczas wydarzenia będziesz miała swój pierwszy profesjonalny pokaz mody. Jakie są Twoje wrażenia?
ALEKSANDRA NOWAKOWICZ:
Dzięki tak dużemu wyróżnieniu moja głowa otworzyła się jeszcze bardziej i jestem pełna kreatywnych pomysłów. Od razu zaczęłam tworzyć, szukać inspiracji. Na tym etapie wszystko może się jeszcze zmieniać i na pewno będzie ewoluować. Proces tworzenia to wyjątkowy czas dla artysty. Pierwszy pokaz już za mną. Z moją kolekcją dyplomową miałam już jeden pokaz. Byłam pełna nerwów, chciałam wszystko dopiąć na ostatni zamek i udało się. Myślę, że poprzednie doświadczenia, a również to, że pracowałam przez lata na pokazach mody u największych polskich projektantów, dały mi doświadczenie, które teraz świadomie będę mogła wykorzystać. Ten dzień będzie wyjątkowy. Będzie początkiem mojej przygody, a również podsumuje moje dotychczasowe dokonania.

FAST TEXTILE: PTAK FASHION CITY – jakie wrażenie z wizyty w Mieście Mody Ptak i podczas Międzynarodowych Targów Tekstylnych Fast Textile?
ALEKSANDRA NOWAKOWICZ:
Dzięki Targom Fast Textile dowiedziałam się o konkursie, którego zostałam laureatką. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Na same targi wybrałam się szukając tkanin do mojego projektu, który mam nadzieje już niedługo wystartuje. Jako fanka snowboardu, chcę stworzyć również markę z odzieżą sportową. Już niedługo rozglądajcie się za bluzami marki BeBrave. Gdy przyjechałam do centrum PTAK po odebranie nagrody, byłam przemile zaskoczona profesjonalizmem i całym otoczeniem. Centrum PTAK robi ogromne wrażenie. Jest to duże centrum, w którym można znaleźć wszystko. Na pewno nie była to moja ostatnia wizyta.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesów w projektowaniu, i już nie możemy doczekać się Twoje pokazu podczas wrześniowej edycji PTAK PREMIERY.

 


Szanowni Państwo,

Informujemy, że rozstrzygnięcie II etapu konkursu Young Designer Collection zostało przesunięte na dzień 20 grudnia 2017 roku ze względu na potrzebę przeprowadzenia dodatkowych konsultacji z konstruktorem oraz wykonawcą projektu, który będzie realizowany wspólnie ze zwycięzcą konkursu.

Serdecznie przepraszamy za utrudnienia,

Z poważaniem,

Zespół organizacyjny Konkursu oraz Jury

KONKURSU DLA MŁODYCH PROJEKTANTÓW