Podsumowanie VI edycji Fast Textile

22 listopada zakończyła się VI edycja targów Fast Textile. Podczas 3 dni Ptak Warsaw Expo stanowiło unikalne miejsce, gdzie można było znaleźć dosłownie wszystko, czego potrzeba do produkcji odzieży.

Międzynarodowe Targi Tekstylne Fast Textile to uznane wydarzenie, które co roku przyciąga ogromną liczbę zarówno specjalistów z branży, jak i hobbystów. Nie inaczej było podczas VI odsłony targów, w trakcie której zaprezentowana została rekordowa liczba bezpośrednich producentów. W dniach 20-22 listopada 2019 Centrum Targowo-Kongresowe Ptak Warsaw Expo wypełniło około 33 000 odwiedzających z kilkudziesięciu krajów. Przybyli na wydarzenie goście mieli okazję poznać trendy na sezon wiosna/lato 2020 oraz najnowsze technologie wykorzystywane w przemyśle tekstylnym, prezentowane przez blisko 500 wystawców.

Przez trzy dni można było zapoznać się z prezentowanymi przez wystawców nowościami w temacie technologii, maszyn do szycia, materiałów i dodatków krawieckich. Wszystko podzielone było na 12 stref tematycznych: Tekstylia Domowe, Fast Fashion, Tkaniny Obiciowe, Tekstylia Reklamowe, Tkaniny i Dzianiny, Maszyny, Przędza, Usługi, Akcesoria, Dodatki Krawieckie, Media, Pawilony Narodowe. Podczas VI edycji targów integralną część stanowiła także strefa dla hobbystów, w której odbywały się liczne wykłady, warsztaty, konkursy i zawody. Mnogość wydarzeń sprawiła, że z pewnością każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a skorzystanie z ich pełnej oferty było wręcz niemożliwe.

Liczne warsztaty, konkursy, zawody i spotkania

Podczas Fast Textile 2019 prezentowana była bogata oferta materiałów, dodatków, nowoczesnych maszyn, ale także wystawy, np. wystawa patchworków inspirowanych obrazem Earth Lines Rebecca Vincent. Oprócz podziwiania wielu ekspozycji, odwiedzający mogli wziąć udział w ciekawych warsztatach konstrukcji, modelowania i szycia – na przykład abażurów i toreb, jak też zapoznać się z technologią i obsługą nowoczesnych maszyn i urządzeń.

Jedną z głównych atrakcji wydarzenia była interaktywna przestrzeń #WartośćSzycia przygotowana we współpracy z Sewing.Bloggers.Poland i Pracownią Janka Leśniaka, w ramach której odbywały się liczne warsztaty, spotkania i panele dyskusyjne m.in. Warsztaty Torebka Idealna by Janek Leśniak, Drugie życie jeansów – szyjemy nerki z Joanka-Z, Rysowanie igłą, czyli pikowanie z wolnej ręki z Anną Sławińską czy Warsztaty szycia lnianego woreczka z Elą Wasiluk. Z kolei w strefie warsztatów UltraMaszyna x Tkaniny Karoliny, uczestnicy mogli skorzystać z zajęć z szycia abażuru do lampy, workoplecaka, poszewki z wypustką, kosmetyczki czy podjąć naukę podstaw haftu komputerowego. Stoiska warsztatowe prowadziła również Pasmanteria Ozdobna i Papavero. Przez wszystkie dni targowe można było wziąć udział w warsztatach tapicerstwa i renowacji mebli czy uszyć legowisko dla schroniska lub czapkę zimową.

W trakcie Fast Textile nie brakowało także konkursów i zawodów. W konkursie MasterSzew zadaniem finalistów było stworzenie w przeciągu sześciu godzin stroju na bazie wykroju oraz materiałów otrzymanych od organizatora. Obowiązywał podział na dwie grupy: grupę hobbistów i profesjonalistów. Zrealizowane stroje konkursowe zostały przekazane na aukcję na cele dobroczynne.

Nie mniejszą atrakcję stanowiły mistrzostwa świata w prasowaniu, które zorganizowała firma Strima. Zawody były otwarte dla wszystkich, którzy potrafią i lubią prasować. W turnieju wzięło udział 52 uczestników. Mistrzostwa składały się z dwóch rund. W pierwszej uczestnicy musieli wyprasować spodnie z kantem i koszulę, na co mieli 9 minut. W rundzie finałowej, w ciągu 10 minut uczestnicy musieli wyprasować lnianą koszulę, marynarkę i spodnie. Jury oceniało czas, technikę i jakość prasowania. Zwyciężczyni otrzymała w nagrodę 10 tys. zł, a jej firma stół z wytwornicą pary o wartości ponad 20 000 zł. Kolejne osoby na podium również otrzymały nagrody pieniężne.

Szansa na rozwój biznesu

Wysoka frekwencja zarówno ze strony odwiedzających, jak i wystawców sprzyjała licznym, bezpośrednim rozmowom m.in. pomiędzy producentami tkanin i dodatków krawieckich, a projektantami, stylistami czy hobbystami.

Dużym atutem wydarzenia była możliwość udziału w programie Hosted Buyers. Dzięki temu wystawcy mogli spotkać klienta skoncentrowanego na jego produkcie czy usłudze. Hosted Buyers zajmuje się wyszukiwaniem potencjalnych kooperantów i inwestorów zainteresowanych współpracą z wystawcami. W trakcie targów odbyła się seria wcześniej umówionych spotkań. Taka formuła zwiększyła efektywność wystąpienia firm na targach i skróciła czas dotarcia do kontrahentów.

Zapraszamy na kolejną edycję!

Poprzednie edycje nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że Fast Textile to najważniejsza impreza targowa w branży tekstylnej w Europie Centralnej. Już dziś serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w VII edycji targów, która odbędzie się w dniach 1-3 grudnia 2021 w Ptak Warsaw Expo! Do zobaczenia na targach!